تفاوت های آشپزخانه صنعتی و خانگی

آشپزخانه خانگی چیست ؟

آشپزخانه های خانگی و تجهیزات آن به گونه ای طراحی و تولید می شوند که جواب گوی چند نفر از اعضای خانواده   باشند. این آشپزخانه ها مساحت محدودی دارند و در آن ها می توان برای چند نفر پخت و پز را انجام داده و غذا آماده کرد. مهمترین تجهیزاتی که در آشپزخانه های خانگی برای پخت و پز استفاده می شوند شامل یخچال و فریزر، اجاق گاز، مایکروویو و… می باشند.

آشپزخانه تجاری چیست ؟

آشپزخانه های صنعتی (Commercial kitchen) که با نام آشپزخانه های تجاری هم شناخته می شوند مناسب کسب و کارهایی هستند که در آن ها قرار است حجم زیادی غذا آماده شود. تجهیزات کاربردی در این آشپزخانه ها بزرگ بوده و شما می توانید حجم زیادی غذا را در سریع ترین زمان ممکن با کمک این تجهیزات آماده کنید. از دیگر ویژگی های آشپزخانه های تجاری این است که در این آشپزخانه ها باید نکات بهداشتی و ایمنی به صورت کامل رعایت شود بطوری که قرار دادن سیستم های تهویه ی مناسب و اطفاء حریق اولویت دارد. این مدل از آشپزخانه ها را می توانید در رستوران ها، هتل ها و کترینک ها ببینید. به زبان ساده ورودی مواد اولیه و خروجی غذاها در این آشپزخانه ها زیاد است.

مهمترین تفاوت آشپزخانه صنعتی و خانگی

 •  تجهیزات آشپزخانه های صنعتی یا تجاری برای آشپز و سرآشپزهای حرفه ای طراحی و تولید شده در صورتیکه تجهیزات خانگی اینطور نیستند.

 •  تجهیزات صنعتی قدرت بالایی داشته اما به اندازه ی تجهیزات خانگی ظریف نیستند.

 •  آشپزخانه های تجاری در مقایسه با مدل های خانگی بزرگتر هستند و چند نفر میتوانند در آنجا به صورت همزمان مشغول پخت و پز شوند.

 •  دوام و مقاومت تجهیزات صنعتی در مقایسه با خانگی بیش تر است به عنوان مثال چرخ گوشت صنعتی یا سبزی خرد کن صنعتی در مقایسه با مدل های خانگی هم قدرت بیش تری دارند و هم مقاوم تر هستند.

 •  هزینه ی خرید تجهیزات آشپزخانه های صنعتی در مقایسه با مدل های خانگی بیش تر است.

 •  آشپزخانه های خانگی در مقایسه با صنعتی زیبایی بصری بیش تری دارند.

 •  مقدار غذای آماده شده در آشپزخانه های خانگی برای چند نفر بوده و در آشپزخانه های صنعتی لازم است برای چند صد نفر غذا آماده شود.

 •  سرعت پخت و پز با تجهیزات صنعتی در مقایسه با مدل های خانگی بیش تر است.

 •  در آشپزخانه های صنعتی رعایت اصول بهداشتی و نکات ایمنی اهمیت بسیاری دارد.

 •  تجهیزات آشپزخانه های تجاری یا صنعتی معمولا از آلومینیوم، استیل یا آهن های سنگین ساخته شده است.

 •  تجهیزات آشپزخانه صنعتی دائما در حال پخت و پز هستند در صورتیکه تجهیزات خانگی با سرعت کم و تنها چند ساعت در طول روز برای پخت و پز استفاده می شوند.

نکته :

آشپزخانه صنعتی و آشپزخانه خانگی تفاوت های خاص خود را دارند. در حالی که هر دو آشپزخانه عملکرد یکسانی را در تهیه غذا انجام می دهند، آشپزخانه های تجاری باید چندین الزامات قانونی را برای اطمینان از ایمنی و بهداشت مواد غذایی رعایت کنند. طراحی، عملکرد و چیدمان آنها برای حداکثر کارایی و بهره وری بهینه شده است. از سوی دیگر، آشپزخانه های خانگی برای استفاده مسکونی با تمرکز بر عملکرد و راحتی برای صاحبان خانه طراحی شده اند.

تفاوت تجهیزات آشپزخانه صنعتی و خانگی

بین تجهیزات آشپزخانه صنعتی و تجهیزات آشپزخانه خانگی تفاوت وجود دارد. تجهیزات آشپزخانه صنعتی برای استفاده تجاری طراحی شده اند، معمولاً برای سرآشپزهای حرفه ای و رستوران هایی که نیاز به آشپزی در مقیاس بزرگ دارند اما تجهیزات آشپزخانه خانگی برای مصارف مسکونی طراحی شده اند و به طور معمول فاقد قدرت، ظرفیت و ویژگی های تجهیزات آشپزخانه صنعتی هستند.

تفاوت اصلی این دو نوع آشپزخانه در سطح تجهیزات و فضایی است که دارند. آشپزخانه‌های تجاری به تجهیزات پخت و پز بزرگ‌تری نسبت به آشپزخانه‌های خانگی مجهز می‌شوند و کار همزمان چند نفر در آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. علاوه بر این، آشپزخانه های صنعتی اغلب دارای مناطق مشخصی هستند که در آن غذا جدا از سایر قسمت های آشپزخانه تهیه و سرو می شود. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا دستورالعمل‌های بهداشتی سخت‌گیرانه‌ای را در مورد نگهداری و آماده‌سازی غذا، که ممکن است آشپزخانه خانگی به آن نیاز نداشته باشد، دنبال کنند.

تجهیزات در آشپزخانه های صنعتی بزرگتر و قدرتمندتر از تجهیزات مورد استفاده در آشپزخانه های خانگی هستند. به عنوان مثال، محدوده آشپزخانه های تجاری بزرگتر هستند و شامل تجهیزاتی با مشعل های بسیار بزرگ یا انواع اجاق گازهای صنعتی می شوند.

اجاق‌های صنعتی ظرفیت‌های بیشتری دارند و اغلب دمای بالاتر و توزیع گرمای بهتری نسبت به اجاق‌های خانگی ارائه می‌دهند. علاوه بر این، لوازم آشپزخانه صنعتی معمولا دوام بیشتری دارند، زیرا برای مقاومت در برابر استفاده مداوم در محیط‌های سخت اغلب از استنلس استیل ساخته شده اند. از سوی دیگر، لوازم آشپزخانه خانگی معمولاً ارزان‌تر هستند، اما اگر درست انتخاب شوند، همچنان می‌توانند کیفیت خوبی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *