راهنمای جامع انتخاب قالب پیتزا

قالب‌ پیتزا

پیتزا محبوب‌ترین غذای دنیاست و در بسیاری از کافه‌ها، فست فودها سرو می‌شود. کلید موفقیت یک پیتزا فروشی، استفاده از تجهیزات مناسب برای تهیه‌ی یک پیتزای خوب است که مشتریان آن را دوست داشته باشند.قالب پیتزا یا همان بشقاب پیتزا ظرفی است که برای پخت یا برش دادن پیتزا استفاده می‌شود و انواع مختلفی دارد. قالب پیتزا را با نام پلیت یا سینی هم ممکن است بشناسید. بعضی از قالب‌های پیتزا را می‌توان برای سرو پیتزا روی میز هم استفاده کرد.

یکی از عواملی که بر کیفیت پیتزای شما تاثیر می‌گذارد، استفاده از همین قالب‌ها است.

قالب‌های پیتزا انواع مختلفی دارند که هر کدام سبک متفاوتی از پیتزا را آماده می‌کنند. بستگی به این دارد که شما چه نوع پیتزایی می‌خواهید سرو کنید. پیتزا ایتالیایی، پیتزا آمریکایی، کیک پیتزا یا انواع دیگر.برای اطلاعات بیشتر در مورد قالب‌های مختلف پیتزا و اینکه چگونه هر سبک آن بر پیتزای شما تأثیر می‌گذارد، تا ادامه این مطلب همراه ما باشید.

سنگ پیتزا

تفاوت اصلی بین سنگ پیتزا و قالب پیتزا این است که سنگ پیتزا خمیر تردتری را درست می‌کند. سنگ پیتزا سرامیکی یا کوردیریت فرآیند پخت پیتزا آجری را تقلید می‌کند و از سطح متخلخل سنگ برای جذب رطوبت اضافی از خمیر استفاده می‌کند و خمیر را در حین پخت تردتر می‌کند.

 • به شکل گرد، مربع یا مستطیل هستند
 • ایده آل برای فرهای آجری یا تهیه پیتزا در فر آجری بدون تجهیزات خاص
 • آسان برای استفاده و تمیز کردن
 • می‌توان از آن برای تهیه کلوچه، بیسکویت و نان هم استفاده کرد

 

قالب چدنی

برای درست کردن یک پیتزای ترد با خمیر نازک از یک قالب چدنی استفاده کنید. پخت و پز با ظروف چدن فواید زیادی دارد؛ از جمله حفظ درجه حرارت عالی برای پخت خمیر خوب و یکنواخت. از قالب چدنی پیتزا علاوه بر استفاده در فر، می‌توان روی گریل و اجاق گاز نیز استفاده کرد.

 • لبه‌های برجسته و ترد برای پیتزا ایجاد می‌کند
 • بادوام، ماندگاری بالا و تمیز کردن آسان

 

توری پیتزا

توری پیتزا برای تولید پیتزایی ترد با پوسته‌ای نازک ایده آل است و دیسک مشبکی شکلی است که جریان هوا و توزیع حرارت عالی را ارائه می‌دهد. طراحی مشبک آن به گردش سریع هوا اجازه می‌دهد تا خمیر پیتزا به سرعت پخته و قهوه‌ای رنگ شود.

 • به پخت سریع‌تر پیتزا کمک می‌کند
 • به طور معمول با آلومینیوم ساخته می‌شود
 • مقرون به صرفه و سبک وزن با ذخیره سازی آسان

 

قالب دیپ دیش

در مقایسه با قالب‌های معمولی، قالب‌های پیتزا دیپ دیش عمق دارند و دارای دیواره‌های فلزی بلند هستند. قالب پیتزا دیپ دیش برای ایجاد خمیر آمریکایی و ضخیم پیتزا استفاده می‌شود.

 • به شکل گرد یا مربع هستند
 • با سطح جامد یا مشبک وجود دارند
 • به عنوان قالب کیک هم قابل استفاده‌اند

 

قالب دیترویت

قالب پیتزا به سبک دیترویت دارای شکل مستطیلی و دیواره‌های بلند است که برای پخت پیتزای محلی محبوب و ایده‌آل است. این قالب معمولاً از آلومینیوم ساخته می‌شود و خمیر ضخیم و فوق العاده تردی را به پیتزا می‌دهد.

 • به شکل مستطیل یا مربع هستند
 • می‌توان از آن برای تهیه پیتزا به سبک سیسیلی استفاده کرد
 • برای پخت کیک بسیار مناسب است

 

قالب کاتر

قالب پیتزا کاتر با لبه‌ای صاف و بدون دیواره، به شما این امکان را می‌دهد تا خمیر را با وردنه روی قالب باز کنید تا خمیر یکدستی داشته باشید. این قالب برای درست کردن پیتزا با خمیر متوسط و ضخیم استفاده می‌شود.

 • به سرعت بخشیدن فرآیند تهیه پیتزا کمک می‌کند
 • خمیری با ضخامت ثابت تولید می‌کند

 

قالب کوپه

سنتی‌ترین نوع قالب پیتزا در پیتزا فروشی‌ها، قالب پیتزا کوپه است. قالب‌های گرد استانداردی که به پیتزا فروشان اجازه می‌دهد تا پیتزا را در همان قالب درست کنند، برش دهند و سرو کنند. سبک کوپه برای انتقال حرارت عالی است و پیتزا را به طور یکنواخت و سریع می‌پزد.

 • ساخته شده از آلومینیوم یا پوشش سخت آلومینیوم برای دوام بیشتر
 • دارای لبه‌های نورد شده برای یکپارچگی ساختار پیتزا
 • انتخاب اقتصادی

 

قالب لبه پهن

ساختار این قالب بسیار شبیه به قالب‌های پیتزا کوپه است؛ اما با لبه‌های پهن‌تر. قالب پیتزای لبه پهن اغلب برای سرویس‌دهی استفاده می‌شود. لبه‌های پهن این قالب، برش، حمل و نقل و سرو پیتزا را آسان می‌کند.

 • به شکل گرد وجود دارد
 • عالی برای سرویس‌دهی

 

بهترین قالب پیتزا برای خمیر ترد

توری پیتزا بهترین قالب برای ایجاد خمیر ترد است؛ زیرا طراحی مشبک آن اجازه می‌دهد تا هوا و گرما در هنگام پخت پیتزا با خمیر در تماس باشند. سنگ‌های پیتزا نیز برای درست کردن یک خمیر ترد سنتی عالی هستند؛ اما پختن پیتزا روی آن بسیار بیشتر از توری پیتزا زمان می‌برد.

تفاوت اصلی توری پیتزا با قالب پیتزا در این است که توری پیتزا دارای ساختار مشبک است و دیواره‌ جانبی ندارد؛ در حالی که قالب‌های پیتزا دارای دیواره‌های جانبی هستند و در سبک‌های سطح جامد و مشبک قابل استفاده هستند.

انواع قالب پیتزا

نه تنها نوع قالب و ضخامت آن بر سبک خمیر پیتزا تاثیر می‌گذارد، بلکه سطح قالب نیز نقش مهمی در شکل خمیر پیتزا دارد؛ اینکه قالب پیتزا ساده باشد یا توری، بر جریان هوا و توزیع گرمای داده شده به خمیر پیتزا در حین پخت تأثیر می‌گذارد.

قالب پیتزای ساده: این قالب‌ها سوراخ یا برآمدگی ندارند و رایج‌ترین نوع قالب پیتزا هستند. به همین دلیل انتقال حرارت از طریق قالب پیتزای ساده بیشتر طول می‌کشد.

قالب پیتزا با برجستگی‌های کوچک: برجستگی‌های کوچکی روی سطح قالب پیتزا قرار دارد که به جریان کلی هوا در زیر خمیر کمک می‌کند. این قالب زمان پخت خمیر پیتزا را سرعت می‌بخشد و خمیر آن را تردتر از یک قالب ساده می‌کند.

قالب مشبک پیتزا: یک قالب پیتزای مشبک دارای سوراخ‌هایی است که به هوا و گرما اجازه می‌دهد مستقیماً به خمیر برخورد کنند تا پوسته تردتر شود. این سبک قالب زمان پخت را بسیار کوتاه‌تر می‌کند.

بهترین قالب پیتزا 

انتخاب قالب ایده‌آل بستگی به نوع پیتزا، سبک پخت مورد نظر و اولویت‌های شخصی شما دارد. برخی از قالب‌ها برای پیتزاهای نازک و ترد طراحی شده‌اند، در حالی که دیگران برای تهیه پیتزاهایی با لبه‌های ضخیم و پف‌دار مناسب هستند.

ویژگی های ظرف پخت پیتزا

هنگام انتخاب قالب پیتزا، به ویژگی‌هایی مانند جنس، اندازه، شکل و قابلیت‌های خاص مانند سوراخ‌دار بودن یا انعطاف‌پذیری توجه کنید. این عوامل می‌توانند تاثیر قابل توجهی بر نتیجه نهایی پخت داشته باشند.

انتخاب بهترین قالب پیتزا، با توجه به تنوع بالای موجود در بازار، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. با این حال، با در نظر گرفتن نکات ارائه شده در این راهنما، می‌توانید انتخابی آگاهانه داشته باشید و به بهترین نتیجه در پخت پیتزا دست یابید. به یاد داشته باشید که کیفیت قالب تاثیر مستقیمی بر کیفیت و طعم پیتزای شما خواهد داشت بنابراین انتخاب این نوع از محصولات را به افراد متخصص و خبره بسپارید.

 

کیفیت پخت و طمع ، مزه پیتزا به قالب آن بستگی دارد .برای خرید انواع قالب های پیتزا ما به شما فروشگاه آنلاین ثامن (رشید) را معرفی می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *