8 ابزار لازم جهت پخت پیتزای حرفه ایی

لوازم پخت پیتزا

پیتزا یکی از محبوب ترین غذاها در سرتاسر دنیا به شمار می آید. بدون شک در نزدیکی محل زندگی هر کدام ما یک پیتزا فروشی وجود دارد که بسته به سلیقه مشتریان پیتزای ایتالیایی یا نازک و یا پیتزای آمریکایی می پزد. اگر احساس می کنید که آمادگی و اشتیاق این را دارید که یک پیتزا فروشی باز کنید، در این مقاله ما به تجهیزات و لوازم پخت پیتزای حرفه ایی پرداخته ایم . با ما همراه باشید.

1.سنگ یا استیل پیتزا:

سنگ پیتزا یک صفحه صاف، سنگی یا سرامیکی است که داخل اجاق قرار داده می شود و گرما را داخل خودش نگه می دارد و شما می توانید پیتزای خام را مستقیم روی آن قرار دهید؛ بدون این که مجبور باشید از یک سینی جداگانه استفاده کنید. این سنگ داغ می شود و حرارت را به کف نان پیتزا انتقال می دهد؛ دقیقاً مثل زمانی که ماده غذایی را مستقیم روی چوب و آتش می پزید.

سنگ پیتزا شبیه به سنگ های معمولی برای پخت و پز است. با این تفاوت که سنگ مخصوص پیتزا گرد می باشد و گوشه دار و زاویه دار نیست. همه سنگ های پیتزا برای پخت و پز های دیگر هم استفاده می شوند اما همه سنگ های معمولی برای پخت و پز پیتزا مناسب نیستند.

2.پاروی چوبی پیتزا:

پارو پیتزا یکی از مهم ترین تجهیزات پخت پیتزا ایتالیایی می باشد که برای جا به جایی آن در فر یا تنور مورد استفاده قرار می گیرد.برای پخت پیتزا ایتالیایی کافیست خمیر را توسط دستگاه خمیر پهن کن تولید کنیم باید دقت داشته باشیم که خمیر به صورت یکنواخت پهن شده باشد تا از پاره شدن آن جلوگیری شود. پخت پیتزا ایتالیایی داخل فر یا تنور نیازی به قالب پیتزا و ظروف آلومینیومی ندارد بلکه به وسیله ی پارو پیتزا، خمیر داخل تنور قرار می گیرد و بعد از پخت به همین وسیله خارج می گردد.

3.ترازوی دیجیتال:

برای تهیه خمیر پیتزا به مقدار مشخصی آب، خمیر مایه و نمک مشخصی نیاز است. به عنوان مثال ۱۰۰۰ گرم آرد و ۶۵۰ گرم یا ۶۵۰ میلی گرم آب به ما یک خمیر با ۶۵ درصد خمیر با آب می‌دهد. بنابراین اگر بخواهید با فنجان اندازه گیری کنید از آنجاییکه دقتش بالا نیست بافت و قوام خمیر یکنواختی به شما نمی‌دهد.

4.کاردک خمیر:

از کاردک خمیر برای برش خمیر در آماده سازی پیتزا یا شیرینی و نان استفاده می شود. از این کاردک برای خامه کشی نیز استفاده می گردد، کاردک خامه کشی کاردکی است که به وسیله آن می توان خامه قنادی را به صورت صاف و یکدست روی سطح و دیواره های کیک پخش کرد.

5.کاتر برش پیتزا:

کاتر پیتزا دایره یک ابزار آشپزخانه است که برای برش پیتزا و سایر غذاهای مشابه به قطعات یا نوارهای مساوی استفاده می‌شود. این ابزار از یک تیغه شکل چرخ و یک دسته تشکیل شده است. تیغه چرخ به صورت گردان بر روی سطح پیتزا حرکت می‌کند و با فشار دادن دسته، پیتزا را برش می‌زند.

6.باکس خمیر:

استفاده از باکس خمیر پیتزا برای تازه نگه داشتن خمیر در پیتزا فروشی ها یا شیرینی فروشی ها ضروری است. این باکسهای چند منظوره برای به عمل آمدن مایه خمیر و نگهداری بافت تازه خمیر به کار می رود.

7.مخلوط کن خمیر:

میکسر (Commercial Mixer) دستگاهی است برای مخلوط کردن و همگن کردن انواع مواد غذایی. از میسکرهای پیشرفته نه تنها برای تهیه خمیر پیتزا و نان بلکه در برای تهیه کیک و دسر و حتی تولید انواع سس‌ها نیز استفاده می‌شود. دستگاه خمیرگیر یکی از پرکاربردترین اشکال میکسر است که در آشپزخانه‌های صنعتی و خانگی استفاده می‌شود.

8.تخته سرو:

تخته سرو پیتزا برای سرو انواع غذا ها مانند پیتزا، استیک، فیله، برگر و … می باشد که در کافی شاپ ها، رستوران و فست فود ها کاربرد بالایی دارند.متریال این تخته سرو از چوب روسی است که با رنگ خوراکی به عمل آمده است.تخته های سرو چوبی علاوه بر ظاهر زیبا، باعث افزایش جذابیت غذای سرو شده می شوند. این تخته ها علاوه بر سادگی بسیار شیک و لوکس هستند.یکی از ویژگی های این تخته های چوبی، عایق بودن است بنابراین غذا را تا حدودی گرم نگه می دارد.

فر پخت پیتزا

زمانی که صحبت از نجهیزات پخت پیتزا می شود می توان گفت که اولین و مهم ترین چیزی که به ذهنمان می آید فر پخت پیتزا است. فر پیتزا تاثیر به سزایی بر روی سبک کاری شما، نوع خمیری که می خواهید استفاده کنید و تاپینگ های روی پیتزای شما خواهد گذاشت. در واقع این نوع فر پیتزای شماست که سبک پیتزایی که می خواهید ارائه دهید را تعیین می کند. در ادامه انواع فر پیتزا را به شما معرفی میکنیم.

1.فر پیتزا آجری یا گنبدی

هرچند که کار کردن با یک فر پیتزا آجری یا گنبدی مهارت بیشتری می طلبد، اما روش سنتی و اصلی پخت پیتزا استفاده از یک فر آجری است. فرهای آجری یا گنبدی طمع دود و چوب بسیار جالبی به محصول نهایی شما اضافه می کند.

2.فر پیتزا ریلی

یکی از تجهیزات پخت پیتزا فر آن است. اگر قصد راه اندازی مغازه ای دارید که تعداد بسیار بالایی پیتزا در طول روز می فروشد، بهترین انتخاب شما فر پیتزا ریلی است. در فر پیتزا ریلی، پیتزا بر روی یک نوار و در طول فر حرکت می کند تا به آرامی پخته شود.

3.فر پیتزا کانوکشن

بر خلاف سایر مدل های فر پیتزا، فر کانووکشن هوای گرم را به صورت مساوی درون محفظه فر می چرخاند تا پیتزای شما پخته شود. اگر به دنبال یک پیتزای ترد با پنیر برشته شده هستید به شما پخت پیتزا درون یک فر کانووکشن را پیشنهاد می کنیم.

یخچال و فریزر

یکی دیگر از تجهیزات پخت پیتزا که اهمیت بسیار زیادی  دارد یخچال پیتزای شما است. شما در یخچال تان علاوه بر خمیر، مواد اولیه ای همچون پنیر و گوشت خود را نیز نگهداری می کنید. علاوه بر یخچال، وجود یک فریزر نیز برای نگهداری برخی از مواد اولیه ضروری است. همچنین در خط پخت پیتزا خود می توانید از یک یخچال تاپینگ دار استفاده کنید تا سرعت آماده سازی پیتزاها برای پخت بالاتر برود. بعضی از یخچال های تاپینگ دار صفحه سنگی نیز دارند تا خمیر را بر روی آنها باز کنید.

تاپینگ پیتزا

این که تاپینگ پیتزا شما شامل چه موادی باشد بسیار بستگی به سبک پیتزایی که ارائه می دهید و همچنین منوی رستوران تان بستگی دارد. انواع سس و پنیر پیتزا جز ثابت تاپینگ های پیتزا به شمار می روند. انواع گوشت قرمز و سفید چه به صورت تازه و چه فرآوری شده، سبزیجاتی مانند قارچ، ریحان و اسفناج می تواند جز سایر تاپینگ های شما باشد.

 

کیفیت پخت و طمع ، مزه پیتزا به قالب آن بستگی دارد .برای خرید انواع قالب های پیتزا ما به شما فروشگاه آنلاین ثامن (رشید) را معرفی می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *