ویژگی های کار با تنور پیتزا

تنور پیتزا

معمولا تنور پیتزا که یکی از تجهیزات سنتی برای تهیه و آماده سازی انواع غذاها هست به جای سوخت های برقی و یا اشعه های نوری مارکرویها از سوخت های گازی مثل ذغال و چوب استفاده می کنند. این شیوه بیشتر برای پخت پیتزا ایتالیایی مرسوم است. تنور پیتزا به دلیل حجم آن و جاگیر بودنش می تواند هزینه های زیادی را برای ساخت و نصب آن با خود به همراه داشته باشد به همین خاطر توصیه ما این است قبل از اقدام به این کار فضای موجود رستوران و میزان بودجه در نظر گرفته شده برای راه اندازی رستوران خود را مد نظر بگرید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

تنور پیتزای صنعتی

از آنجایی که تنور پیتزا هیزمی، عطر و طعم بی نظیر دود را به غذاها میدهد برای پخت انواع مواد خوراکی به خصوص فست فود بسیار مناسب می باشد. استفاده از این تنور برای پیتزا باعث میشود تا بتوانید پیتزاهایی با عطر و طعمی بی نظیر طبخ و به مشتریان خود ارائه دهید.همانطور که اشاره کردیم تنور پیتزا یکی از انواع تنور گازی بوده که میتوانید با کمک آن انواع همبرگر ذغالی، سوسیس های کبابی و پیتزاهای تنوری را آماده نمایید. از این تنور برای پخت سیب زمینی هم استفاده می شود.

تنور پیتزای هیزمی

گاهی برای طبخ انواع غذاها از روش های قدیمی و سنتی مثل هیزم ها یا روش ذغالی استفاده می شود که طعم و مزه بی نظیری را به غذاها داده و باعث شده به یکی از جذاب ترین روش های پخت تبدیل شود. ممکن است با شنیدن پختن غذا با ذغال شما به یاد انواع کباب ها ، جوجه کباب ها ، چای ذغالی و انواع ماهی کبابی بیفتید اما قسمت جذابترش این است که می توانید در پخت انواع غذاهای فست فودی به خصوص سوسیس کبابی، همبرگر ذغالی و انواع پیتزاهای تنوری هم استفاده کنید.

 

اجزاء تنور پیتزا

درست کردن غذاهای ذغالی یا هیزمی یکی از جذاب ترین و پرطرفدارترین روش های پخت انواع غذاهاست که مشتریان خاص خود را دارد. این شیوه برای تهیه انواع پیتزا نیز مرسوم می باشد. برای ساختن تنور پیتزا باید به این صورت عمل کرد که بخشی از تنور را به قرار دادن هیزم ها یا ذغال ها و شعله ور شدن آنها برای ایجاد حرارت مورد نیاز اختصاص داده و در بخش دیگر آن باید محلی را در تنور پیتزا تعبیه کرد که بتواند دود مربوط به حرارت را خارج کند پس باید برای خروج دود از دودکش مناسب استفاده کرد و همچنین برای کنترل دما و حرارت لازم درب ورودی آن از جنس فلز باشد. بخشی از تنور پیتزا که قرار است در آن هیزم ها یا چوب یا ذغال قرار گیر حتما باید به شکل کروی باشد .

 

شکل ظاهری تنور پیتزا

این شکل ظاهری تنور پیتزا باعث شده تا حرارت را به بهترین شکل در تنور محبوس کند که این مسئله باعث بهینه شدن در مصرف سوخت و انرژی می باشد. بخش کروی تنور را معمولا از به کار بردن فلز و ملاط های سیمانی بدون داشتن ذره ای خاک نسوز می سازند و در مرحله بعد بر روی آن پشم شیشه گذاشته و در مرحله آخر با ملاط های سیمانی و خاک های نسوز بیرون تنور را می پوشانند. برای اینکه شکل ظاهری تنور پیتزا زیبایی بیشتری داشته باشد می توانید این بخش بیرونی را با آجرهای نسوز طراحی کنید و بعد همان طورکه در روش قبل گفتیم در مرحله نهایی از یک لایه پشم شیشه بر روی آن و ملاط های سیمانی خاک نسوز استفاده کنید، این کار موجب شده تا به زیبایی تنوری که در دید همگان قرار دارد بیفزاید. بخش دیگر آن که مربوط به درب فلزی تنور پیتزا و دودکش آن است به نام ورودی تونل معروف است.

معمولا قطر تونل یک متر و طول آن حداکثر باید هفتاد سانتی متر باشد که این طول آن به دو بخش برای درب ورودی فلزی( حدود بیست سانتی متر) و لوله های مربوط به دودکش( پنجاه سانتی متر) اختصاص خواهد یافت. اصولا علت استفاده از درب های فلزی برای ورودی تونل تنها برای کنترل ورود و خروج دمای داخل تنور پیتزا می باشد در حالی که در نمونه هایی که چوبی هستند نیازی به این درها نیست و خودشان قابلیت تحمل و تنظیم حرارت داخلی را دارند چرا که دمای بالا و حرارت را به شکل غیرمستقیم تحمل می کنند. میتوانید برای پختن پیتزا از سنگ تراورتن در تنور خود استفاده کنید . کافیست یک سنگ تراورتن را در تنور پیتزا خود قرار دهید و بعد از گرم شدن پیتزا را روی آن قرار دهید تا پخته شود البته از سنگ تراورتن در فر پیتزا هم میتوانید استفاده کنید فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که برای تمیز کردن سنگ آن باید ابتدا صبر کنید تا سنگ کاملا خنک شود بعد شروع به تمیز کردن آن کنید و این کار زمان زیادی نیاز دارد و نمی توان در فست فود ها از این کار استفاده کرد.

 

ویژگی های تنور پیتزا

 • تنور پیتزا ایتالیایی در اندازه١/١،٥/٢متر با قابليت هاى بسيار زیاد می باشد.
 • به صورت نماى سنتى ارائه می گردد.
 • بدون حرارت از زير می باشد.
 • دارای پخت تابشى است.
 • بدون دود می باشد.
 • عايق ٨٠٪‏ با نما و  ٥٠٪‏بدون نما می باشد.
 • پخت پاروى(ايتاليان)، قالبى(امريكايي) ،عربى ،تركى و انواع غذاهاى تنورى قابليت تنظيم دستى حرارت می باشد.
 • كم مصرف است.
 • كف تنور پیتزا ایتالیایی به دليل استفاده از مواد هادى و تودو سنگ اهن و شيشه و تركيب نوع مواد شيمياي كه حرارت را در خود جذب و منتقل ميكند كه همان كار شعله از زير را ميكند
 • آجر هاى سفارشى كه هم اندازه هم مقدار آهن و ميكاى به كار رفته در ان چهار برابر آجر نسوز معمولی می باشد كه هم گرمارا نگه ميدارد و هم انعکاسی جذاب بر روی غذا دارد.
 • عايق دور  از تركيب استفاده شده كه ٦٠درصد بيشتر از فرهاى معمولى گرمارا بلوكه ميكند.
 • تنور با ٣ نقطه حرارتى در زمانهاى پيك و خلوتى به آشپز كمك مى كند تا راحت تر پخت انجام بدهد.
 • تنور بدون نياز به هود گرماي می باشد.
 • بدون سياهى داخل و بيرون فر است.
 • دارای نماى متغير و رنگ بندى
 • تايم مناسب پخت

 

 

کیفیت پخت و طمع ، مزه پیتزا به قالب آن بستگی دارد .برای خرید انواع قالب های پیتزا ما به شما فروشگاه آنلاین ثامن (رشید) را معرفی می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *